Результат досліду

 🎉Завдяки хроматографії вам вдалося розділили суміш барвників на окремі складники (рис. 85). Ви бачите, що на паперовій смужці є зелена пляма чи плями, а над нею — жовта! Хлорофіл надав папірцеві зеленого кольору, а от жовтий отриманий від каротиноїдів. Тож виходить, що жовті пігменти є в листках навіть улітку!

 
І зелені, і жовті пігменти беруть участь в одному із найважливіших природних процесів — фотосинтезі. Вони виконують роль антен, які вловлюють світло й передають його енергію для хімічних перетворень. Оскільки влітку зеленого хлорофілу в листку більше, ніж жовтих каротиноїдів, то й листок має зелене забарвлення. А ось восени, через прохолоднішу погоду й меншу кількість сонячного світла, хлорофіл...

Так, він розкладається і зникає з клітин. І ось тоді на перший план виходять жовті й оранжеві каротиноїди. Це легко підтвердити, провівши описаний вище дослід, але вже не з зеленим, а з жовтими осінніми листками. На паперовій смужці зелених плям не буде. Тож виявляється, що до пожовтіння листків восени призводить не утворення речовин, забарвлених у жовтий колір, а зникнення зелених!